Blog

İstanbul Taksi Şoförleri 7×24 İstanbul halkına hizmet veren helal ekmek peşinde olan kutsal mesleğin emekçileridir. Can güvenliği en vazgeçilmez olan insan hakkıdır.

İstanbul Taksi Şoförleri 7×24 İstanbul halkına hizmet veren helal ekmek peşinde olan kutsal mesleğin emekçileridir. Can güvenliği en vazgeçilmez olan insan hakkıdır.

DEVLETİMİZİN YÖNETİCİSİ OLAN DEVLETİN EN TEPE NOKTASINI İŞGAL EDEN SN CUMHURBAŞKANINI, ANAYASAL HAK OLAN;YAŞAM HAKKI VE VATANDAŞLARININ CAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK ZORUNDA OLAN DEVLETİN TÜM YETKİLİ KURUMLARINI HAREKETE GEÇİRMESİNİ GEREKTİĞİNİ KENDİSİNE HATIRLATMAK İSTİYORUZ.

CAN GÜVENLİKLİ YERLİ TAKSİ ARACINI 10 YIL ÖNCE ÜRETMİŞ OLAN İŞ ADAMINI TEHDİT EDİP CAN GÜVENLİK KABİNLİ ARACI ÜRETTİRMEMEK BİR DEVLET ADAMINA YAKIŞMAYACAĞINI ,KİŞİSEL HAL,DAVRANIŞ VE KENDİ ŞAHSİ ÇIKARLARINI ,KİNİNİ DEVLET ADAMLIĞINA YAKIŞMAYACAK TUTUMLARINI ARTIK BİR KENARA KOYMASI GEREKTİĞİNİ KENDİSİNE ONLARCA YIL SONRA TEKRAR HATIRLATMAK İSTİYORUZ.

SAYGILARIMIZLA ..


İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş KURULUP ‘ELEKTRONİK ULAŞIM VE YÖNETİM LİSANSI’ VERMESİ İÇİN VERDİĞİMİZ DİLEKÇE İBB MECLİS GÜNDEMİNE ALINMIŞTIR. HAYIRLI OLSUN.

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne 13.09.2019 tarihinde yapmış olduğunuz 1902108468 sayılı başvurunuz 03.10.2019 tarihinde TOPLU ULAŞIM HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ tarafından cevaplanmıştır:

Başvurunuzda yer alan konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen cevap aşağıdaki gibidir:

‘’25.05.2017 tarih ve 2017/4-6 sayılı UKOME kararında; “Elektronik Ulaşım Yönetim Lisansı: İstanbul’da taksi hizmetine erişim yönetimi için çevrimiçi uygulamalar ile hizmet vermek isteyen gerçek veya tüzel kişilerin, toplu ve kamusal ulaşım hizmetlerinin planlanması, koordinasyonu ve denetiminin sağlanması amacıyla İBB’den “Elektronik Ulaşım Yönetim Lisansı” almaları gerekmektedir.” denilmektedir. Söz konusu kararla ilgili husus İBB Meclis gündeminde olup neticelenmesi halinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş.‘NİN KURULMASI TEKLİFİ


İSTANBUL EMEKÇİ TAKSİ ŞOFÖRÜ OLANLARIN DİKKATİNE;

İSTANBUL EMEKÇİ TAKSİ ŞOFÖRÜ OLANLARIN DİKKATİNE; ‘CAN GÜVENLİK KABİNLİ TAKSİ ÜRETİMİNİ SAĞLAYACAK OLAN İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş DEN HİSSE SAHİBİ OLMAK İSTİYORSANIZ ,
‘İSTANBUL TAKSİ ŞOFÖRLERİ SENDİKASI’ ÜYESİ OLUNUZ VE EMEKÇİ TAKSİ ŞOFÖRLERİ GÜNDE 1 TL SENDİKANIZA ÜYELİK AİDATINIZI ÖDEME YAPMANIZ SİZLERİN MENFAATİNEDİR.

SAYGILARIMIZLA .


İstanbul’da gaspçı taksicinin boğazını kesti

İstanbul Zeytinburnu’nda bir gaspçı, bir taksiciyi gasp edip boğazından yaraladı. Boğazından kanlar akan taksici gaspçıyı kovalamaya başladı. Dehşet dolu anlarda kaçmaya çalışan gaspçıyı vatandaşlar linç etmek istedi. Yaralı taksici o anlarda yere yığılırkan polis gaspçıyı vatandaşların elinden zor kurtardı.

Olay, akşam saatlerinde Zeytinburnu Yeşiltepe Mahallesi Şehir Er Murat Güven Sokak içerisinde yaşandı. Küçükçekmece Cennet Mahallesi’nden aldığı yolcuyla sokak içerisine gelen ticari araç sürücüsü 61 yaşındaki Musa Anık, Afgan uyruklu müşterisi tarafından bıçakla gasp edilmek istendi. Ticari taksi sürücüsü direnince, gaspçıyla aralarında boğuşma yaşandı. Tam bu sırada gaspçı, ticari araç sürücüsü Anık’ı boğazından bıçakla keserek araçtan inip kaçmaya başladı.

YARALI BİR HALDE GASPÇIYI KOVALAMAYA BAŞLADI

Gaspçının kaçtığını gören ticari araç sürücüsü Anıl, boğazından akan kanlara aldırış etmeden şahsın peşinden koştu. Ticari taksi sürücü bir süre sonra yere yığılırken, durumu gören vatandaşlar gaspçıyı yakalayarak linç etmek istedi. Sokak içerisinde bulunan başka bir taksi tarafından boğazı kesilerek yere yığılan sürücü Anık, ağır yaralı bir şekilde hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

MAHALLELİ GASPÇIYI LİNÇ ETMEK İSTEDİ

Olayı gören vatandaşlar durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirirken, sokak içerisinde vatandaşlar ise yakalanan gaspçıyı linç etmek istedi. Tam bu sırada olay yerine gelen polis ekipleri gaspçıyı alarak vatandaşların linç girişimini engelledi. Gözaltına alınan gaspçı polis merkezine götürüldü. Olay yerinde vatandaşları sakinleştiren polis ekipleri ticari taksi üzerinde incelemelerde bulundu.

BIÇAĞIYLA YAKALANDI

Görgü tanığı Diyar Akyüz o anda yaşananları anlatarak, “Adam arkadan vurulmuştu. Biz koşarak geldik, arkadaş üstünü çıkartıp boğazını bastırdı. Sonra komşumuz arabaya bindirdi. Parası çalındı herhalde siyah bir poşet vardı. Birde bıçak yakalandı” dedi.

Bir diğer görgü tanığı Özcan Demir ise taksicinin bağırarak, “Taksici şuraya kadar bağırarak yürüdü. ‘İmdat beni kurtarın’ dedi. Ondan sonra ‘Paramı çaldı’ dedi. Ardından taksiciyi alıp götürdüler, çocuğu da ilerde yakaladılar. Afgan olduğunu söylediler. Taksicinin giderken boğazını tuttuğunu gördüm” ifadesini kullandı. Ticari taksi sürücüsünün durumunun ağır olduğu öğrenilirken, polis olayla ilgili inceleme başlattı.

İHA


“Erdoğan, taksicilere ‘Araçların tamamını Volkswagen’e çeviririz’ sözü vermiş”

Fatih Altaylı: Üzüldüm; taksicilerin yerli üretim elektrikli otomobilimize müşteri olacağını umuyordum

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Taksiciler Esnaf Odası Yönetimi ve başkan Eyüp Aksu’nun Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü, yapılan görüşmede Erdoğan’ın taksicilere bir söz verdiğini aktardı. Buna göre Erdoğan; “Taksilerin tamamını Volkswagen’e çeviririz. Sizin için özel bir model üretmelerini isteriz” demiş.

Altaylı “Taksicilere Volkswagen sözü” başlıklı yazısında Erdoğan’ın bu sözlerine hem sevindiğini hem de üzüldüğünü söyleyerek, “Ben taksilerimizin yeni yerli üretim elektrikli otomobilimize müşteri olacağını umuyordum” ifadesini kullandı. Altaylı yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

Geçtiğimiz haftalarda beni ziyarete gelen Taksiciler Esnaf Odası Yönetimi ve Başkanları Eyüp Aksu’dan ilginç bir bilgi aldım.
Aksu, bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerini kabul ettiğini ve dertlerini dinlediğini söyledikten sonra çok önemli bir bilgi verdi.
Aksu’nun anlattığına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Volkswagen’in Türkiye’ye yatırıma geldiğini, bir fabrika kuracağını söyledikten sonra “Bu yatırımdan sonra biz de sizin taksilerin tamamını Volkswagen’e çeviririz. Sizin için özel bir model üretmelerini isteriz” demiş.
Bunu öğrenince hem üzüldüm hem sevindim.
Sevindim çünkü Volkswagen’in Türkiye’ye geleceğini en yetkili ağız teyit etmiş oluyor.
Üzüldüm çünkü ben taksilerimizin yeni yerli üretim elektrikli otomobilimize müşteri olacağını umuyordum.


İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: “İstanbul taksiciliği ile ilgili sayı problemimiz var. 29 yıldan beri 17 bin 395 taksi var. 29 yıl önce buraya gelen turist sayısını biliyor musunuz? 29 yıl önce İstanbul’a gelen turist sayısını biliyor musunuz? İstanbul’a günübirlik gelen sayıyı biliyor musunuz? Bunu kaldıramıyoruz

1550 taksici turizm eğitimine başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘İstanbul Havalimanı Taksi Şoförleri Turizm Eğitim Programı’ kapsamında İstanbul Havalimanı’nda görev yapan taksiciler, eğitime başladı.

 İstanbul Havalimanı’nda 1550 taksicinin katılacağı eğitimlerde, akademisyenler, tiyatro sanatçıları, mimar, tarihçi, gazeteci, kişisel gelişim uzmanları ders verecekler.

Eğitimler, davranış bilgisinden turistlerle iletişime, taksicilikte uyulması gereken kurallardan suç önleme yöntemlerine kadar 13 ayrı dalda olacak ve eğitim sonrası sınavlarda başarılı olanlara ‘başarı belgesi’ verilecek. Programın açılışına katılan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Dünyada örnekleri var. Rakiplerimizin yapmış olduğu, başardığı bir çizgi var. Biz daha iyisini yapabiliriz” dedi.

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi’nin paydaşı olduğu ‘İstanbul Havalimanı Taksi Şoförleri Turizm Eğitim Programı’, bugün başladı. İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’nde düzenlenen eğitim programına İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Önal, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can ile havalimanı taksicileri katıldı.

Açılışta konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, ‘İstanbul Havalimanı Taksi Şoförleri Turizm Eğitim Programı’na destek verenlere teşekkür etti, programın başarılı olması temennisinde bulundu.

İstanbul Havalimanı’na gelen turistlerin ilk olarak polis, gümrük ve taksicileri gördüklerini belirten Yerlikaya, bu anlamda taksicilerin turistlere misafirperverlikle, güler yüzle ‘hoş geldiniz’ demeyi söylemek zorunda olduğunu dile getirdi.

Turizmde Türkiye’nin çok önemli hedeflerinin olduğunu anımsatan Yerlikaya, “2023’te 70 milyon yabancı turist ve 70 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

TAKSİCİLER İÇİN ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK

İstanbul’da taksicilik mesleğinin geldiği noktayı masaya yatırıp, paydaşlarla istişare edilmesinin gerektiğini belirten Ali Yerlikaya, bu kapsamda 18 Ekim’de İstanbul Valiliği koordinasyonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, üniversiteler ve meslek odaları dahil olmak üzere herkesi kapsayıcı bir çalıştay düzenleneceğini açıkladı.

Vali Yerlikaya çalıştaya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “İstanbul taksiciliği ile ilgili sayı problemimiz var. 29 yıldan beri 17 bin 395 taksi var. 29 yıl önce buraya gelen turist sayısını biliyor musunuz? 29 yıl önce İstanbul’a gelen turist sayısını biliyor musunuz? İstanbul’a günübirlik gelen sayıyı biliyor musunuz? Bunu kaldıramıyoruz. Şoför kardeşimiz için bu bir kariyer meslek olması lazım. Öyle bir meslek olacak ki, kolay elde edilmeyecek; geliri, sosyal güvenliği, sigortası adam gibi olacak. Ben, bunu istiyorum ve beraber çalışacağız. Biz Avrupa’da 3’üncü, dünyada 10’uncuyuz turizm sayısında. Cumhurbaşkanımız bunu kabul etmiyor ve hedef koyuyor. İlk etapta dünyada 3’üncü olacağız diyor. Bunun için bizim şoförlerimizin vücut ikliminde huzur ve mutluluğu elde etmiş olması lazım.”

“İSTİŞARE EDECEĞİZ VE KARAR ALACAĞIZ”

Vali Yerlikaya, şöyle devam etti: “Taksilerin niteliği, dünyada örnekleri var. Rakiplerimizin yapmış olduğu, başardığı çizgi var. Daha iyisini yapabiliriz. Sermaye ve emeğin hakkını (plaka sahibi ve şoför); ikisi arasında medeniyetimize uygun iletişimi ve diyalogu sağlayacağız. Dolayısıyla ortaya öyle bir uygulama çıkacak ki insanlarımız, ‘işte İstanbul’un yeni nesil taksicileri budur’ diyecek. Arzu etmediğimiz meseleleri anlatmak istemiyorum. Bunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla oturacağız, istişare edeceğiz ve karar alacağız. Şehrin dili bunu gerektiriyor.”
Vali Yerlikaya, tarife ücretlerine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Yerlikaya, “Tarife ücretleri 24 ayda bir olmaması lazım. İstanbul Büyükşehri Belediye Başkanlığı’na vekalet ettiğimiz dönemde, Eyüp Başkan ve yönetiminin tespiti de buydu. Bunu öyle bir sisteme bağlayalım ki, şehir kazanan taksici aldanan ya da taksici kazanan şehir aldanan değil, hakkı hukuku ne ise odanın, kooperatifin zam almayı başarmış gibi olmasın. Bunun adı konsun, 6 ay ya da 1 yıl olsun. O zaman geldiğinde tarife günün koşullarında ÜFE, TÜFE’ye göre ayarlansın. Bu da olacak. ‘Turist dostu taksici’, ‘insan dostu taksici’, ‘insanları Allah için seven İstanbul taksici’… Bu eğitim programının gerisinde bu cümleler de var. Biz böyle bir taksici duruşu hedefliyoruz. Bu program Mehmet Ersoy Bakanımız ile başlatılan ilk hizmet. 18 Ekim’deki çalıştayda sizlerle beraber, güzellikle, edep ile sevgimizi artırıcı şekilde konuşacağız.” dedi.KAYNAK: https://www.finansgundem.com/haber/1550-taksici-turizm-egitimine-basladi/1437912


YIL 2011 :YERLİ GÜVENLİK KABİNLİ TAKSİ ÜRETİMİ YAPACAK OLAN İŞADAMINI TEHDİT EDEREK SERİ ÜRETİMİNİ ENGELLEYEN DEVLET YÖNETİCİSİ ..

Başbakan Erdoğan’ın ‘risk alıyor’ açıklaması üzerine dün ani bnir şekilde geri adım atan Koçun damadı İnan Kıraç’ın, bu ani çarkının arkasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği ve uzun vadede Türkiye’ye yayılacak 5 milyar dolarlık taksi ihalesinin yattığı ortaya çıktı.

ERDOĞAN ‘RİSK ALIYOR’ DEDİ, KIRAÇ ÇARKETTİ

Baykal’a düzenlenen kaset komplosunun içinde yer aldığı Taraf’ın haberiyle ortaya çıkan ve son olarak da ‘bazı yerlere dayanarak’ CHP’nin seçimlerden birinci parti olarak çıkacağını ileri süren Koç’un damadı İnan Kıraç, dün sürpriz bir şekilde bu sözlerinden çarketti.

Cüneyt Arcayürek’in 26 Mayıs’ta kaleme aldığı yazısındaki kendisiyle ilgili ifadelere 1 hafta boyunca sessiz kalan Kıraç, Başbakan Erdoğan’ın ‘Eğer söylenenler doğruysa risk alıyor’ şeklindeki sözleri üzerine dün “Adımın bir süredir siyasete karıştırıldığı, şaşırarak izlediğim ve hakikati yansıtmayan haberlerden samimi olarak rahatsızlık duyuyorum.” diyerek geri adım attı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR’İN TAKSİ İHALESİNE GİRECEK

İnan Kıraç’ın bu ani çarkının arkasında yatan neden ise sahibi olduğu Karsan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açacağı taksi ihalesine girecek olması.

İnan Kıraç, New York Belediyesi’nin açtığı taksi ihalesine girmiş ancak bu ihaleyi kaybetmişti. Kıraç’ın sahibi olduğu Karsan, 5 milyar dolarlık hacme sahip taksi ihalesine katılacağını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

Kadir Topbaş’ın New York gibi taksi ihalesi açacaklarını belirtmesi üzerine Karsan İstanbul’a uygun taksi projesi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum da,ABD’deki taksi ihalesinin kaybedilmesi üzerine İstanbul’daki ihaleye hazırlandıklarını belirtmişti.

5 MİLYAR DOLARLIK ÇARK

İnan Kıraç’ın Erdoğan’ın tek bir cümlesinin ardından çark etmesinin ardındaki nedeni rakamlar net bir şekilde ortaya koyuyor. Kıraç’ın gireceği ihale kapmında ilk aşamada İstanbul genelindeki 18 bin taksi tamamen değiştirilecek. Bu taksilerin fiyatları göz önüne alındığında sadece taksi değişiminin 1 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Taksilerin yedek parça ve servis işlerini de ihaleyi kazanacak firmanın üstleneceği ve taksilerin diğer şehirlerdeki 81 bin taksiyi de kapsayabileceği göz önüne alındığında bu rakamın kısa süre içinde 5 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor.

İnan Kıraç’a ait Karsan’ın belediye otobüsleri ihalesi ile ilgilendiği de dözönüne alındığında rakamın büyüklüpğü ve çarkın nedeni daha net bir şekilde ortaya çıkıyor.

NEW YORK’TAKİ ZARARINI İSTANBUL’DA KAPATACAK

Karsan, New York şehrinde kullanılacak yeni taksinin belirleneceği ihaleden elenmişti. stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın New York gibi taksi ihalesi açacaklarını belirtmesi üzerine, Karsan İstanbul’a uygun taksi projesi üstüne yoğunlaşmıştı. Bu çerçevede Karsan, New York taksi ihalesi için geliştirdiği ve 3 finalist arasına kaldığı V1 kodlu aracı farklı bir tasarımla İstanbul’a uygun hale getirmek için çalışmalara başlamıştı.

ROTAHABER / ÖZEL

KAYNAK:
http://www.habername.com/haber-kiraci-5-milyar-dolarlik-taksi-ihalesi-carkettirdi-60274.htm


YIL 2009:Çağlayan: 72 bin güvenlik kabinli taksi geliyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, taksicilerin 60-70 lira için öldürüldüklerinden yakınarak, “Taksicilerimizin can güvenliği için ABD ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kurşun geçirmez camlı güvenlik kabinli taksi projesi üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’deki 72 bin taksi iki yılda güvenlik kabinli olanıyla değiştirilecek” dedi.

Çağlayan, Bartın’da bir toplantıya katıldıktan sonra dönüşte mola verdiği Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde gazetecilerle bir araya geldi.

Güvenli taksiler geliyor

Çağlayan, “Türkiye’de 60-70 lira için gariban taksicilerin öldürülmesini anlamak mümkün değil” dedi. Taksicilerin can güvenliğinin olmadığından yakınan Çağlayan, bu soruna çözüm bulmak için Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile hazırladıkları eylem planına Türkiye’de güvenlik kabinli taksilerin kullanıma sunulmasına ilişkin bir madde eklediklerini belirtti. Çağlayan, şunları söyledi:

Kurşun geçirmez cam

“Bu projede ABD ve Avrupa’da olduğu gibi şoför, kurşun geçirmez camlı bir güvenlik kabini içinde oturacak. Müşteri ve taksicinin arasında cam olacak. Arka tarafta oturan müşterinin parayı uzatarak üstünü alacağı bir yer bulunacak. Türkiye’de 72 bin taksi var. Bunların yüzde 50’si sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir’de çalışıyor. Bu projeyle iki yılda bu taksilerin yenileriyle değiştirilmesini düşünüyoruz. Özel güvenlikli taksiler Türkiye’de üretilecek. Bu taksilerden bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV ile KDV alınmamasını öngörüyoruz. Bu planla öncelikle taksicilerin can güvenliğinin sağlanması, ikinci olarak da otomotiv sektörünün canlandırılmasını amaçlıyoruz. Bankalar kredi, KOSGEB destek vermeye hazır.”

KAYNAK: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/caglayan-72-bin-guvenlik-kabinli-taksi-geliyor-10957272


İSTANBUL TAKSİ SORUNUNUN ONLARCA YILDIR ÇÖZÜLEMEMESİNİN NEDENLERİ VE ÇÖZÜM YOLU

İSTANBUL TAKSİ SORUNUNUN ONLARCA YILDIR ÇÖZÜLEMEMESİNİN NEDENLERİ VE ÇÖZÜM YOLU

DURUM TESPİTİ:

2008 YILINDA İ.B.B. TARAFINDAN TAKSİ-DOLMUŞ YÖNERGESİ İLE BELİRLENEN TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ KURULMASI VE İŞLETİLMESİ İŞİ 2011 YILINDA İBB İŞTİRAKLERİNDEN BİRİ OLAN İSPARK A.Ş YE İBB MECLİS KARARI İLE VERİLMİŞTİR.

İSTANBUL’DA TAKSİ ULAŞIMI SADECE BİR OTOPARK SORUNU OLARAK GÖREREK İSPARK GİBİ BİR OTOPARK İŞİ YAPAN FİRMAYA TAKSİ ULAŞIMININ TÜM YETKİSİNİ VERMEK YAPILAN EN BÜYÜK STRATEJİK HATA VE TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ İŞİNİ LİSANS VERMESİ GEREKİRKEN 2012 YILINDA İHALE AÇARAK İSTANBUL TAKSİ ÇAĞRI VE YÖNETİM SİSTEMİNİ İSTAKSİ ADI ALTINDA İSRAİL-AMERİKAN FİRMASINA TEKEL OLUŞTURACAK ŞEKİLDE DİĞER YERLİ TAKSİ ÇAĞRI VE İŞLETME FİRMALARINI HİÇE SAYARAK SERBEST PİYASADA DA YÖNERGE İLE YASAKLAYARAK İ.B.B DE İHANETİN PARALEL DEVLET YAPILANMA TERÖR ÖRGÜTÜ FETO NUN İBB DEKİ İHANETİN TAM ADIDIR.2015 YILINDA İSE İTAKSİ ADI ALTINDA YAZILIMI VE DONANIMI  ÇİN MENŞEİLİ STREAMAX MARKA SİSTEMİ İTHAL EDEREK BİR SİYASİ PARTİNİN ESKİ GN.SEKRETER YRD. OĞLUNUN OLAN FİRMAYA İHALESİZ ŞEKİLDE VERİLEN İSTANBUL TAKSİ ÇAĞRI VE YÖNETİM SİSTEMİ ; VE YİNE TÜM DİĞER YERLİ FİRMALARI LİSANSLANDIRMAYARAK VE SİSTEM DIŞINA İTEREK REKABET VE ENTEGRASYONU ENGELLENMİŞ ÜLKEMİZDEN SON 12 YIL SÜRESİNCE YERLİ FİRMALAR ULUSAL VE ULUSLAR ÜSTÜ  GLOBAL ARENAYA ÇIKAMAMIŞTIR. BU ARADA ÜLKEMİZDE YERLİ FİRMALARDAN ÇOK DAHA SONRA KURULMUŞ OLAN DÜNYADA BU İŞİ YAPAN YABANCI FİRMALARIN PİYASA DEĞERLERİ 100 MİLYARLARCA DOLAR DEĞERİNE ULAŞMIŞ  VE BU YABANCI FİRMALAR ŞUAN  SÜRÜCÜSÜZ ELEKTRİKLİ TAM OTONOM ARAÇ VE UÇAN TAKSİ ÜRETİMİNE GEÇMİŞTİR. 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

  İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş. ADINDA İBB BÜNYESİNDE İBB NİN İŞTİRAKİ OLACAK ŞEKİLDE FİRMA KURULMALI VE İSPARK A.Ş DEN YETKİ ALINARAK BU FİRMAYA İSTANBUL TAKSİ İLE İLGİLİ TÜM YETKİ (YENİ T TİCARİ TAKSİ PLAKASI İHALESİ AÇMA DAHİL) VERİLMELİDİR.

  BU FİRMANIN KURUMSAL YAPISI VE FİRMA HİSSE SAHİPLERİ ARASINDA İ.B.B ,İSTANBUL TAKSİ PLAKA SAHİPLERİNİ TEMSİL EDEN İSTANBUL TAKSİCİLER ESNAF ODASI TÜZEL KİŞİLİĞİ ,İSTANBUL TAKSİ ŞOFÖRLERİNİ TEMSİL EDEN İSTANBUL EMEKÇİ TAKSİ ŞOFÖRLERİ SENDİKASI, İSTANBUL TAKSİ’SİNİ ÜRETECEK OLAN YERLİ ARAÇ FİRMASINA BELİRLİ ŞİRKET HİSSELERİ VERİLEREK ŞİRKET YAPISI KURULMALI VE DAHA SONRA BELİRLİ HİSSE DE HALKA ARZ EDİLMELİDİR.

  İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş. 2000 YENİ T PLAKASI İHALESİ AÇARAK TANESİ 1.5 MİLYON TL DEN 3 MİLYAR TL LİK NAKİT SERMAYE İLE YERLİ ELEKTRİKLİ GÜVENLİK KABİNLİ İSTANBUL TAKSİ’SİNİ ÜRETECEK FİRMAYA ORTAK OLUNMALIDIR.

  İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş BÜNYESİNDE İŞLETİLECEK OLAN TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ YERLİ AKILLI TABLET TAKSİMETRE İLE DİĞER TÜM FARKLI FİRMALARIN TAKSİ ÇAĞRI MERKEZLERİNİN VE TAKSİ UYGULAMALARININ DA BU TABLET TAKSİMETREYE ENTEGRE OLACAĞI SİSTEM İÇİNDE BÜTÜNLEŞMELİDİR.

  İBB İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş. İÇİNDE DEVLET SORUMLULUĞUNU ÜSLENEN GÜVENLİK AMAÇLI STRATEJİK AMAÇLA HAREKET ETMELİDİR. ÜRETİLECEK OLAN YERLİ GÜVENLİK KABİNLİ ELEKTRİKLİ TAKSİLERİN VE İÇİNDE YERLİ TAKSİ UYGULAMALARININ DÜNYAYA HAKİM OLMASINI YURTDIŞINA SATIŞINDA DA ÖNCÜ OLMALIDIR. İBB ONAYLI TAKSİ İŞLETMEK İSTEYEN FİRMALARA LİSANS VERİLMELİ VE LİSANS VERİLEN BU FİRMALARDA BİRDEN FAZLA T PLAKASI SATIN ALABİLMELİDİR. VE T PLAKASI TAKSİ İŞLETMEK İSTEYEN BU LİSANSLI FİRMALAR KAMU ALANLARINDA DA TUHİM ONAYLI TAKSİ DURAĞI AÇABİLMELİDİR. VE BU FİRMALAR İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş DEN LİSANSLI OLARAK ÇALIŞTIĞI İÇİN TABLET TAKSİMETRE İLE DENETLENDİĞİ İÇİN İŞLETTİĞİ TAKSİ DURAKLARI VE İŞLETTİĞİ TAKSİLERDEN SORUMLU OLARAK İŞLETTİĞİ TAKSİLERDE Kİ EMEKÇİ TAKSİ ŞOFÖRLERİNİN EĞİTİMLERİNİ MESLEKİ GELİŞİMLERİNİ SÜREKLİ DENETİMLERİNİ SAĞLAMALIDIR.

İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş ;LİSANS VERDİĞİ TAKSİ ŞİRKETLERİNDEN ŞİRKET HİSSESİ SATIN ALABİLMELİDİR.

  İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş İSPARKIN İŞLETTİĞİ UMUMA AÇIK TAKSİ DURAKLARINI 7/24 İŞLETMELİDİR.

İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş NİN BÜNYESİNDE YOL YARDIMI ACİL YARDIM VE DENETİM ARAÇLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLARI OLMALIDIR. DİĞER ESNAF DURAKLARINI DA ZABITA İLE BERABER EŞGÜDÜMLÜ DENETLEMELİDİR.

TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ

HÜSEYİN OBRUK