İBB Ulaşım Daire Başkanı Cihan: Nakit para sistemini kaldıracağız, İstanbulkart ve kredi kartıyla çalışacağız

Eki - 27
2021

İBB Ulaşım Daire Başkanı Cihan: Nakit para sistemini kaldıracağız, İstanbulkart ve kredi kartıyla çalışacağız

Yeni taksi sisteminin detayları

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, yeni taksi projesinin detayları hakkında bilgi verdi. Nakit para sistemini kaldıracaklarını belirten Cihan, “İstanbulkart ve kredi kartıyla çalışacağız” dedi. Cihan ayrıca, “Bu özlük haklarının uygulanabilmesi için perşembe günü 5 bin taksi kararını çıkarmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.nuşan İBB Ulaşım Daire Başkanı Cihan, “Biz yeni sistemde nakit para sistemini kaldıracağız. İstanbulkart ve kredi kartıyla çalışacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıkladığı 8 maddelik yeni taksi sisteminin detayları hakkında bilgi verdi. Cihan, “Açıkladığımız sistem İstanbul’da yeni taksilerin hayata geçmesiyle beraber, uygulanacak bir sistem. Bu açıklama 5 bin plakanın UKOME’den geçmesiyle şoförlerin özlük haklarına ilişkin yaptığımız bir açıklama” dedi. 

Cihan, “Biz elimizdeki raporlarla İstanbul’un taksi ihtiyacını 6 bin plaka olarak belirlemiştik. Bunun bin tanesini minibüslerden taksiye çevirmiş olduk. Bunun kura çekimlerini de önümüzdeki hafta yapıyor olacağız. Geri kalan 5 bin plaka ile ilgili bir süreç yürütüyoruz. Bu süreci 9 kez UKOME’de dile getirdik. Önümüzdeki perşembe gününde 10’uncu kez dile getireceğiz. Biz 16 milyonun elinde olan bir plaka sistemi kurguladık. Biz bu 5 bin plaka ile beraber İstanbul’daki taksicilik sistemini kurumsallaştırmaya doğru itmeye çalışıyoruz. Mevcuttaki 17 bin 395 taksiyi de kurumsallaşmaya doğru itmeye çalışıyoruz. Bunun pilot uygulaması ise bizim bu 5 bin taksiyle yapacağımız uygulama olacak” ifadelerini kullandı.

‘İSTANBULKART VE KREDİ KARTIYLA ÇALIŞACAĞIZ’

Cihan, sözlerine şu şekilde devam etti: https://5cfe0f4da00a709427f50b2572b05316.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

“Şu an 5 bin taksi UKOME’den çıkarsa İBB çalışanı olacak olan taksi şoförlerinin özlük haklarını yayınladık. Taksicinin uzun mesafeye gitme talebi çok fazla. Taksicinin bu talebi fazla para kazanma isteği. Biz bu durumu ortadan kaldırdığımız zaman taksicilerin de davranış şekilleri değişmiş olacak. Biz yeni sistemde nakit para sistemini kaldıracağız. İstanbulkart ve kredi kartıyla çalışacağız. Yine yeni sistemde şoför aylık maaşını ve primi alıyor olacak. Taksici primi çok fazla yolcu aldığında değil, yolcu memnuniyeti oranında olacak.

‘TEK TİP KIYAFET UYGULAMASI YAPMAK İSTİYORUZ’

 Taksicinin net maaşı 6 bin 622 TL olacak. Yıl içerisinde 2 maaş prim alacak. Aynı zamanda taksicinin bir servis hakkı olacak.  Şoförün evine gidip gelirken servis kullanmasını istiyoruz. Taksinin 8 saat mesaisi içerisinde bir öğle yemeği hakkı olacak. Yine tek tip bir kıyafet uygulaması yapmak istiyoruz. Bunun için şoförlere yılda 2 kez bu kıyafetleri sağlayacağız. Taksicilere çalışma süreleri içerisinde eğitimler vereceğiz. Bu özlük haklarının uygulanabilmesi için perşembe günü 5 bin taksi kararını çıkarmamız gerekiyor. Onaylandığı takdirde birkaç ay içerisinde bu özlük haklarının hayata geçtiğini göreceğiz.” (DHA)

Bir cevap yazın