İBB’nin, yeni taksi sistemi ve 5 bin yeni taksi önerisi 10. kez reddedildi

Eki - 29
2021

İBB’nin, yeni taksi sistemi ve 5 bin yeni taksi önerisi 10. kez reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni taksi sistemini ve 5 bin yeni taksi önerisini bir kez daha UKOME gündemine getirdi. Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, 1990 yılından beri İstanbul’da taksi sayısının artmadığını altını çizdi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Halkla bizi düşman ettiniz” görüşünü savundu. Öneri 10. kez reddedildi. 

 Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, “2019 yılında 100 bin şikâyet almışız Beyaz Masa verilerine baktığımızda. Bu yıl içerisinde de yaklaşık 50 bin civarında taksiyle ilgili şikâyet almaya devam ediyoruz. 1990 yılından beri İstanbul’da taksi sayısı sabit kalmış, nüfus ve turist sayısı arttı.” dedi.

Cihan şunları söyledi:

“Kamu elinde kalacak bu plakalar. Bunun neresi bu kadar korkulacak bir şey anlamadım gerçekten. İstanbullunun elinde kalacak 5 bin plakadan bahsediyoruz. Mevcut 17 bin 395 taksiyi işletmek, onları almak gibi bir derdimiz yok.

Şoför maaşı artık sabit olacak. Aylık olarak artık şoförün ne kadar yolcu alıp almadığından bağımsız olarak… 30 gün esasına göre SGK ödemeleri yapılacak.”

İBB’den açıklama

İBB Sözcüsü Murat Ongun, “Kaliteli ve yeni taksi talebimiz, kasıtlı olarak üye dağılımı değiştirilmiş UKOME toplantısında Bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 10. kez reddedilmiştir. İstanbulluların bilgisine.” açıklamasını yaptı. 

“İstanbullu, akılla değil inatla iş yapmaya kalkanlara bir kez daha sandıkta hesap soracak”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, taksi önerisinin 10. kez reddedilmesine tepki gösterdi. Kaftancıoğlu Twitter hesabından, “Halkla inatlaşmaya devam ediyorlar hâlâ… İstanbullu, akılla değil inatla iş yapmaya kalkanlara bir kez daha sandıkta hesap soracak.. Göreceksiniz ” paylaşımını yaptı. 

Bir cevap yazın