İngiltere’de taksi sürücüsü olmanın şartları neler?

Eyl - 21
2021

İngiltere’de taksi sürücüsü olmanın şartları neler?

İngiltere’de, Türkiye’deki gibi taksi ve özel kiralama hizmeti için kullanılacak olan araçlar ve sürücüler için taksicilik lisansı ile ilgili kurallar yerel yönetimler tarafından belirleniyor. Genel taksi işletmeciliği ve kişiye özel taksi işletmeciliği olarak iki tip lisans bulunuyor.

Genel taksi işletmeciliği başkent Londra’nın ünlü siyah taksilerini işletilebilmek için alınan lisans türü. ‘Hackney Carriage’ ya da ‘black cab’ olarak bilinen ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yalnızca siyah renkte üretilmesinden dolayı diğer taksilerden ayırt edilebilmesi için “siyah taksi” olarak adlandırılan bu araçları kullanmak üzere lisans almak için bazı şartlar aranıyor.

Ön şartlar

Taksi sürücüsü olmak üzere başvuru yapacak kişinin ülkede yasal olarak çalışma izninin bulunması ve en az 12 ay süreyle Büyük Britanya, Kuzey İrlanda ya da Avrupa Birliği ülkelerinden sürücü belgesine sahip olması ilk aranan şartlar.

Bu ön şartları haiz 18 yaşını dolduran herkes taksi sürücülüğü için başvuruda bulunabiliyor olsa da, 21 yaşından önce taksicilik lisansı verilmiyor. Türkiye’de ise taksi kartı alabilmek için 25 yaşını doldurmuş olmak ve 66 yaşından gün almamış olmak gerekiyor. Türkiye’dekinin aksine İngiltere’de bir üst yaş sınırı bulunmuyor, ancak sağlık kontroller sıklaşıyor.

Bir cevap yazın