‘Kısa çalışma ödeneği’ plaka sahiplerine yattı: 100 bin taksici mağdur

May - 07
2021

‘Kısa çalışma ödeneği’ plaka sahiplerine yattı: 100 bin taksici mağdur

İŞKUR rakamlarına göre yaklaşık 3.5 milyon işçi kısa çalışma ödeneği, 2 milyon işçi de ücretsiz izin parası alıyor. Ancak bu rakamlara taksi şoförlerinin dahil olmadığı ortaya çıktı.

Pandemi nedeniyle işyerleri kapatılan ya da yarı zamanlı çalışan işçilerin brüt maaşının yüzde 60’ı oranında aldığı “kısa çalışma ödeneği” haziran ayı sonuna kadar uzatıldı. İŞKUR rakamlarına göre yaklaşık 3.5 milyon işçi kısa çalışma ödeneği, 2 milyon işçi de ücretsiz izin parası alıyor. Ancak bu rakamlara taksi şoförlerinin dahil olmadığı ortaya çıktı. İstanbul’da 18 bin takside pazar günü şoförleri de dahil yaklaşık 50 bin taksi şoförü çalışıyor. Türkiye genelinde ise 97 bin taksi plakalı araçta çalışan şoför sayısı 100 binin üzerinde…

MESLEKİ TANIMINIZ YOK

Sokağa çıkma yasakları nedeniyle diğer sektörlerde olduğu gibi işsiz kalan taksicilerin neredeyse tamamı kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için İŞKUR’a başvurdu. Tamamı sigortalı çalışan taksicilere İŞKUR’dan gelen yanıt ise “Mesleki tanımınız yok bu nedenle kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayacaksınız” oldu. Ancak aynı İŞKUR, neredeyse 1.5 milyonluk taksi plakası sahiplerinin “kısa  çalışma ödeneği” başvurularını kabul etti. İstanbul’da 18 bin taksi plakasının sahibi İŞKUR’un verdiği kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaya başladı.

ŞOFÖRLERE DEĞİL PLAKA SAHİPLERİNE ÖDEME YAPILDI

Konuyla ilgili İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu ise taksi şoförlerinin kısa çalışma ödeneğinden faydalanması için yeni başvurduklarını söyledi. Kronos’a konuşan Aksu, “Sosyal Güvenlik Kurumu’yla yeni görüştük. Taksiciler de kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak” dedi. Şimdiye kadar bu ödenekten faydalanan taksi şoförünün olup olmadığı konusunda ise “Bir kısmı aldı” ifadesini kullandı. Ancak Aksu’nun “Bir kısmı aldı” dediği kişiler plaka sahipleri…

BAŞVURU KABUL EDİLİRSE BİR AY PARA ALACAKLAR

Taksi şoförleri ise aylardır çeşitli sektörlere ödenen kısa çalışma ödeneği için daha önce odayla görüştüklerini ancak hiçbir sonuç alamadıklarını söyledi. Kronos’a konuşan bir durak sahibi, “200 sigortalı şoför çalıştırıyorum. Biri bile ödenekten faydalanamadı. İŞKUR da Sosyal Güvenlik Kurumu da şoförlerin başvurusunu işleme bile almadı. Telefonda görüştüğümüz kişiler de ‘Mesleki tanımları yok’ diye cevap verdi” dedi. Şoförler ise odanın başvurusunun kabul edilmesi halinde ödenekten sadece bir ay faydalanabilecek.


Bir cevap yazın