YIL 2009:Çağlayan: 72 bin güvenlik kabinli taksi geliyor

Eyl - 19
2019

YIL 2009:Çağlayan: 72 bin güvenlik kabinli taksi geliyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, taksicilerin 60-70 lira için öldürüldüklerinden yakınarak, “Taksicilerimizin can güvenliği için ABD ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kurşun geçirmez camlı güvenlik kabinli taksi projesi üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’deki 72 bin taksi iki yılda güvenlik kabinli olanıyla değiştirilecek” dedi.

Çağlayan, Bartın’da bir toplantıya katıldıktan sonra dönüşte mola verdiği Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde gazetecilerle bir araya geldi.

Güvenli taksiler geliyor

Çağlayan, “Türkiye’de 60-70 lira için gariban taksicilerin öldürülmesini anlamak mümkün değil” dedi. Taksicilerin can güvenliğinin olmadığından yakınan Çağlayan, bu soruna çözüm bulmak için Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile hazırladıkları eylem planına Türkiye’de güvenlik kabinli taksilerin kullanıma sunulmasına ilişkin bir madde eklediklerini belirtti. Çağlayan, şunları söyledi:

Kurşun geçirmez cam

“Bu projede ABD ve Avrupa’da olduğu gibi şoför, kurşun geçirmez camlı bir güvenlik kabini içinde oturacak. Müşteri ve taksicinin arasında cam olacak. Arka tarafta oturan müşterinin parayı uzatarak üstünü alacağı bir yer bulunacak. Türkiye’de 72 bin taksi var. Bunların yüzde 50’si sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir’de çalışıyor. Bu projeyle iki yılda bu taksilerin yenileriyle değiştirilmesini düşünüyoruz. Özel güvenlikli taksiler Türkiye’de üretilecek. Bu taksilerden bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV ile KDV alınmamasını öngörüyoruz. Bu planla öncelikle taksicilerin can güvenliğinin sağlanması, ikinci olarak da otomotiv sektörünün canlandırılmasını amaçlıyoruz. Bankalar kredi, KOSGEB destek vermeye hazır.”

KAYNAK: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/caglayan-72-bin-guvenlik-kabinli-taksi-geliyor-10957272

İstanbulluların bilgisine!

Yeni Taksi Sistemi ile yolcular ve şoför esnafımızın kazanımları neler olacak?

📌Güvenli ve itibarlı bir taksi sistemi kurulacak.

📌Plakalar İBB’ye, yani 16 Milyon İstanbulluya ait olacak, rant ortadan kalkacak.

📌Taksi sayısındaki artış ile taksiye erişim kolaylaşacak.

📌Yolcu ve güzergâh seçme, fazla ücret alma durumları yaşanmayacak.

📌Aracı ve acenteler devreden çıkacak, şikayetler için resmi muhataplar olacak.

📌Düzenli vardiya sistemi ile şoförlerin kendilerine zaman ayırarak, sosyal hayat kaliteleri yükseltilmiş olacak.

📌Şoför ve yolcular panik butonu ile güven içerisinde yolculuk yapacak.

📌Şoförlerin özlük hakları garanti altına alınacak. Sigortaları ve işsizlik primleri tam olarak yatırılacak.

📌Hizmet kalitesi standartları ve sürekli denetimler ile kalite korunacak.

📌Sosyal yardım ve primler ile net 6.622 tl ücret verilecek. Bu sayede sürücüler gelir kaygısı yaşamadan sadece işlerini iyi yapmaya odaklanacak.

📌Araçların sürekli temiz, hijyen kuralları uygulanan ve bakımlı olması sağlanacak.

📌Uygulama ile yolcular yaklaşık ne kadar zamanda varacaklarını ve ne kadar ödeme yapacağını bilecek, verilen hizmeti oylayarak denetim de gerçekleştirmiş olacak.